From Wiki
Chikungunya je neléčitelné virové onemocnění, které přenáší nakažení komáři nebo mušky, např. Komár tygrovaný.
Preventivně se můžete chránit uzavřeným oblečením, repelentem proti hmyzu či síťkou u kolem postele (Moskytiérou). Ikdyž je nemoc známá více než 50 let neexistuje dosud žádné očkování.
Onemocnění je vyvoláno arbovirem z rodu alphavirů (čeledi Togaviridae).
Hlavními projevy jsou horečka, bolesti kloubů, svalů a hlavy, zduření lymfatických uzlin. U některých pacientů se může vyskytnout taky vyrážka, nevolnost, únava, krvácení z nosu nebo dásní, vyčerpanost, bolesti břicha, zánět spojivek u oka.
Může dojít taky k poškození jater, srdečního svalu, mozku, či úmrtí.
Inkubační doba je pět až sedm dní.
Kauzální léčba současně není možná. Je pouze možné potlačovat symptomy, tedy horečku, bolesti.
Nemoc se nejčastěji vyskytuje v Tanzanii a Ugandě. Dále v téměř celé střední a jižní Africe, jižní Ásii (Indie, Thajsko, Malajsie, Francouszká polynésie, a další ) Ojediněle se tento virus objevil taky v Evropě, hlavně v severní Itálii. V roce 2006 se na ostrově La Réunion nakazilo při epidemii až 266 tisíc osob, z toho 248 jí podlehlo. V roce 2006 zemřelo při emidemii přes 3000 osob. V roce 2014 taky častější v Jižní Americe a první případy se vyskytly nově taky na Floridě v USA.
V roce 1999 vypukla v Demokratické republice Kongo epidemie, která postihla přes 50 tisíc osob. V roce 2003 vypukla epidemie na indonézském ostrově Java.
V roce 2005 onemocnělo na Mauriciu přes 3500 osob. V roce 2007 vypukla epidemie v oblasti Ravenny v Itálii.
V roce 2013 byla nemoc poprvé zaznamenána na ostrově Martinik. Na začátku roku 2014 taky na ostrově Guadeloupe a ostrově Svatý Bartoloměj. V roce 2014 se taky vyskytly první dva případy taky na Floridě. Ve Venezuele bylo v roce 2014 zaregistrováno přes 10 tisíc nakažených, v Kolumbii až 75 tisíc nakažených. Dále taky v Bolívii .