Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk us
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Výpověď v době nemoci  (Přečteno 99516 krát)
Marten



Karma: 0
Příspěvků: 3


« : Únor 28, 2018, 12:37:29 pm »

Ahoj,po pěti letech zaměstnání u německé firmy( ne přes agenturu),jsem vážně onemocněl.Jsem na nemocenské 9 měsíců,byl jsem u německého posudkového lékaře,který mi na mou diagnozu doporučil rehabilitace v lázních.Dnes mi volali z firmy,že s mou nemocí je moc papírování a chtějí mi dát výpověď s tím,že se po ukončení nemocenské mohu kdykoli vrátit.Můžete mi poradit,zda je  možné mě propustit v době nemoci,popř jak to bude dál s nemocenskou?Díky za rady.



Zaznamenáno
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #1 : Únor 28, 2018, 02:45:15 pm »

Zdar,

to si to ta tvoje firma dela tedy hodne jednoduchy....

Dlouhodoba nemoc neni zadny jednoznacny a lehce prokazatelny duvod k vypovedi ze strany zamestnavatele.
Od ca 8 mesicu nemoci se povazuje tato nemoc za "langanhaltend"  a pokud k tomuto datu neni mozne predpokladat uplne uzdravni behem dalsich 24 mesicu, povazuje se tento Krankheitsbedingter Ausfall za "dauernd".
Dale se musi stanovit u.a. tzv. "Negativprognose". Tuto musi zamestnavatel oduvodnit a nestaci k tomu jen prosta domnenka typu "my si myslime, ze bude dlouho marod"! Zde k tomu se muze prihlednout (a take se prihlizi) ke kratkodobych vypadkum z duvodu nemoci (se stejnou diagnozou) v minulosti. Bude v budoucnu dochazet dale k kratkodobym vypadkum kvuli nemoci?
Pokud je ale zrejme, ze Leistungen plynouci z pracovni smlouvy nemohou byt nikdy "erbracht" (sorry, tady mi chybi ceske slovo), muze zamestnavatel bez ohledu na dalsi socialni aspekty zamestnance vypovedet.    Pred tim musi ale zamestnavatel dukladne prezkouset, zda se ve firma nenachazi jina pracovni pozice vhodna pro tohoto zamestnace a take se musi provest "betriebliches Eingliederungsmanagement".  Je v tve firme Betriebsrat? Kolik zamestnancu firma zamestnava firma? Vic nez 15?

Lekar te poslal na rehabilitaci v laznich. Jednalo se o nejaky Unfall? V tomto pripade je totiz takrka nemozne die Negativprognose zu treffen.
Vypoved z duvodu nemoci je hodne heikle und kompolizierte Sache, ktera zavisi na mnoha aspektech (take mimo jine na tom, do jake miry ovlivnuje negativne vypadek zamestnance hospodarske vysledky firmy). Firmy se nerady pousti do takovych soudnich sporu, protoze je vetsinou hodne tezke vypoved tak oduvodnit, aby jim soud dal za pravdu. Pri vypovedi z duvodu nemoci se take prihlizi (nebo alespon melo prihlizet) napr. na dobu trvani pracovniho pomeru, Familienstand, vek nebo Unterhaltslasten a tak dale. Je hodne veci ktere se musi zohlednit a ktere musi zamestnavatel prokazat k tomu, aby soud uznal vypoved z duvodu nemoci za platnou.
Neni me jasny, ze ti zamestnavatel sdelil, ze s tvou nemoci je hodne "papirovani". Po 6 tydnech nemoci se stejnou diagnozou (napr. X) je ti vyplacen "Krankenkgeld" a zamestnavatel s tebou nema takrka nic co do cineni, vede te jen ve stavu zamestnancu. O nejakem zvysenem papirovani tady nemuze byt rec. Z "Krankengeld" jsou placena vsechna dalsi pojisteni (ber to tak, ze v dobe vyplaceni nemocenske je tvuj zamestnavatel vlastne zdravotni pojistovna, ktere za tebe vsechny socialni odvody plati). Narok na "Krankengeld" je ca 18 mesicu, zde se ale musi zohlednit vsechny diagnozy (stejne diagnozy, tzn. diagnozy X, se kterou prave marodis) za posledni 3 roky.
Po uzdraveni se vratis v ramci znovazacleneni zase do prace - tzn. zacnes treba na 4 hodiny denne a postlupne se toto bude zvysovat zase na Vollzeit.

Fazit: Vypoved z takoveho duvodu je velmi slozita vec. Nechapu dost dobre nabidku tveho zamestnavatele, ze se po nemoci muzes vratit (a ani Aussage, ze je s tebou moc papirovani....peknej Blödsinn). Osobne bych tomuto moc neveril. Ale to si musi rozhodnout a vycitit ty, do jake miry bys mohl zamestnavateli duverovat.  Ja bych na toto nepristoupil, protoze to setsakramentsky zavani podrazem...
Pokud na te praci lpis, radil bych te jinou domluvu se zamestnavatelen popripade zapojit pravnika pro Arbeitsrecht. To ale zase zhorsuje vztahy mezi zamestnancem a zamestnavatelem... Na druhe strane: i pokud by ses vratil a zamestnavatel by toto musel akceptovat, je jasne, ze si zamestnavatel vzdy najde cestu se nepohodlneho pracovnika zbavit (a firmy toto dobre znaji).  Muzou vytvorit pro daneho pracovnika tak neprijatelne podminky, ze on sam se rozhodne odejit. V tomto pripade bych radil nepodavat Kündigung, ale dohodnout se se zamestnavatelem  na jine forme odchodu (Proforma Kündigung - Gericht - Abfindung, na ktere mas za 5 let prace u firmy narok).  
Kündigung z duvodu nemoci je v Nemecku povoleno jen ve zkusebni dobe. Vlastne to neni uplne spravne - ve zkusebni dobe nemusi zamestnavatel udavat zadne duvody, ktere ho k vypovedi vedly - takze to muze byt nemoc, to, ze ses na sefa spatne podival, nebo proste ze nejsi nekomu sympatickej. V tomto pripade je mozna vypovede bez udani duvodu a branit se proti tomu je hodne tezke. Ale to neni tvuj pripad. Po zkusebni dobe uz to tak jednoduche neni. Preber si to tak, ze ti jen tak pro nic za nic zadnou vypoved  dat nemuzou.

V ZADNEM pripade nepodavej vypoved ty!

Muj nazor.

Jo, dodatek k te nemocenske: pokud dostanes vypoved za doby trvani nemoci, nic moc se nemeni... nemocenskou budes pobirat dal az do te doby nez ti vyprsi narok. Budes stale u pojistovny pojisten, nebot z nemocenske ti plyne i zdravotni pojisteni. Po uzdraveni se jako arbeitslos prihlasit na pracaku a hledat praci.

Zdravi M.        
« Poslední změna: Únor 28, 2018, 07:04:42 pm od Markus P. » Zaznamenáno
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #2 : Únor 28, 2018, 02:51:17 pm »

.
« Poslední změna: Únor 28, 2018, 02:57:39 pm od Markus P. » Zaznamenáno
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #3 : Únor 28, 2018, 02:54:47 pm »

Chtel jsem k me zprave jen neco pridat a omylem jsem zmacknul "citace". Ja blb:-)
Proto taky jen ta tecka... lol
« Poslední změna: Únor 28, 2018, 02:59:07 pm od Markus P. » Zaznamenáno
Marten



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #4 : Únor 28, 2018, 08:17:16 pm »

Ahoj,dík za odpověď.Je to za 5 let moje druhá nemocenská-první trvala 5 prac.dnů.Firma má asi 300 zaměstnanců-kein Betriebsrat.Žádný Unfall to není,mám nález na plících(nekuřák),po uzdravení by mě to nemělo v dalším pracovním procesu omezit.To "náročné papírování" je pravděpodobně výmysl nebo nátlak na ukončení nemocenské nebo rozvázání prac.poměru.Ozvu se,jak se bude situace vyvíjet.
Zaznamenáno
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #5 : Únor 28, 2018, 09:08:10 pm »

V tom pripade to firma na tebe jen zkousi....

Zadna vypoved, po uzdraveni nastoupis zase do pracovniho procesu. Pokud ti daji vypoved oni (neverim tomu, protoze nemaji zadnou dobrou vychozi pozici a takove soudni procesy byvaji narocne a i drahe), sezen si dobryho pravnika na Arbeitsrecht (doufam, ze mas abgeschlossene Rechtschutzversicherung - Arbeitsrecht).  Nepristupuj ani na Aufhebungsvertrag, kdyby ti ho nahodou chteli nabidnout!!  Proste jim sdel, ze nemas duvod koncit pracovni vztrah a ze po uzdraveni nastoupis zase do prace a tecka.
Tento Kündigungsschutzgesetz (KschG) plati pro firmy od 10 zamestnancu.
Mozna by stalo za uvahu zazadat o GDB (Grad der Behinderung - neda se rici, kolik a jestli by ti neco bylo priznano -  zalezi na potizich a jak te tyto omezuju v zivote). Pokud by ti priznali alespon 30, muzes byt totiz "einem schwerbehinderten Menschen gleichgestellt" a v tomto pripade bys mel jeste vetsi ochranu pred vypovedi (Sonderkündigungsschutz) - byl bys prakticky nevypoveditelnej.

GDB Tabelle findest du hier: http://www.sa-bi-ne.de/resources/gdb_mde_tabelle$5B1$5D.pdf

Tady si muzes udelat orientacni predstavu, jestli by ti z toho neco mohlo kapnout.


Zdravi M.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #6 : Únor 28, 2018, 09:15:25 pm »

Markusova odpověď je opravdu dlouhá, ale možná se týká opravdu velkých molochů s odbory.

Jednoduchá odpověď je, že v Německu Ti zaměstnavatel může dát výpověď nejen v době pracovní neschopnosti, ale dokonce přímo z důvodu této nemoci. Nevím nic o tom, že by k tomu musel provádět a dokládat analýzy a prognózy.
To samozřejmě neznamená, že je takové jednání po chvíli pracovní neschopnosti od firmy fér.

Rozhodně se nenech vmanévrovat do toho, abys podal výpověď sám. Teď máš na 18 měsíců nemocenskou (6 týdnů plný plat od zaměstnavatele) a kdyby tě vyhodili, jdi se každopádně bezodkladně přihlásit na pracák. A dej si pozor - neschopenka esmí ani den vypršet. Žádný v pátek vypršet a v pondělí prodloužit. Jinak přijdeš o nemocenskou z aktuálního platu.

Hodně štěstí a brzké uzdravení!
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #7 : Březen 01, 2018, 12:28:20 am »

Zdar Kleena,

ackoliv si tve pile a tvych odpovedi tady velmi vazim, tentokrat nemas pravdu... a jelikoz uz neminim tady psat dlouhe odpovedi, protoze me to stoji dost casu, dovolil jsem si neco zkopirovat z netu. Ver mi, ze krankheitsbedingte Kündigung neni vubec zadna jednoducha a levna zalezitost... a tyka se vsech firem nad 15 lidi :-)

Wann ist eine Kündigung wegen Krankheit rechtens?

Nach dem Kündigungsschutzgesetz (KSchG) müssen folgende Voraussetzungen für eine wirksame  Kündigung wegen Krankheit erfüllt sein:

Negative Gesundheitsprognose (das heißt, es kann angenommen werden, dass der Arbeitnehmer wegen seiner Krankheit auch in Zukunft ausfällt)
Beeinträchtigung der betrieblichen oder wirtschaftlichen Interessen des Arbeitgebers (dies können etwa Störungen im Betriebsablauf sein, z. B. weil aufwändig Ersatz für den kranken Arbeiter gesucht werden muss und/oder hohe Kosten anfallen, weil das Gehalt weitergezahlt wird.)
Interessenabwägung zugunsten des Arbeitgebers (Die Interessen des Arbeitnehmers an seinem Job einerseits und die Interessen des Arbeitgebers an der Beendigung des Arbeitsverhältnisses andererseits werden gegenübergestellt. Dabei wird geprüft, ob dem Arbeitgeber noch zugemutet werden kann, den kranken Arbeitnehmer weiter zu beschäftigen.)

Diese drei Voraussetzungen müssen alle erfüllt sein. Wenn auch nur eine davon unzutreffend ist, dann ist die Kündigung unwirksam. Dass diese Voraussetzungen vorliegen, muss der Arbeitgeber beweisen.

Oder:

Wann ist eine krankheitsbedingte Kündigung unwirksam?

Unwirksam ist eine krankheitsbedingte Kündigung dann, wenn eine der oben genannten Voraussetzungen nicht erfüllt ist:

Das ist der Fall, wenn der Arbeitnehmer z. B. nur vorübergehend erkrankt ist. Ein Arbeitnehmer, der ein gebrochenes Bein hat, kann nicht Auto fahren und somit seinen Job z. B. als LKW-Fahrer nicht ausüben. Aber diese Beeinträchtigung ist nur vorübergehend. Sobald das Bein verheilt ist, kann er wieder arbeiten. Die Gesundheitsprognose ist darum nicht negativ. Eine Kündigung wäre unwirksam.

Es müssen außerdem die betrieblichen und wirtschaftlichen Interessen des Arbeitgebers durch die Krankheit gefährdet sein, nicht seine Interessen allgemein. Das heißt ein Arbeitnehmer, der krankhaft spielsüchtig ist, gefährdet nicht die betrieblichen Interessen des Arbeitgebers, soweit er nicht durch Abwesenheiten während der Arbeitszeit negative Folgen verursacht.

Auch wenn eine ausreichende Anzahl an Arbeitern vorhanden ist, die als Reserve für den Erkrankten einspringen können, kann der Arbeitnehmer kaum eine Störung des betrieblichen Ablaufs begründen.

Im dritten Schritt der Interessenabwägung wird auch geprüft, ob es eine mildere Alternative zur Kündigung gibt. Das heißt, ob der kranke Arbeitnehmer vielleicht an anderer Stelle im Unternehmen weiterbeschäftigt werden kann. Leidet z. B. ein Arbeiter an einer plötzlichen Unverträglichkeit der Mittel, mit denen er arbeitet, kann ihm nicht gekündigt werden, wenn er in der Buchhaltung des Unternehmens weiterarbeiten könnte. Dabei gibt es allerdings keinen Anspruch auf eine gleichwertige Beschäftigung. So muss der Arbeitnehmer sich ggf. mit einfachen Hilfsarbeiten im Büro zufriedengeben.

Unwirksam ist eine Kündigung auch, wenn der Arbeitgeber einen Betriebsrat hat und dieser vorher nicht angehört wurde. Außerdem können Schwangere oder Schwerbehinderte nicht „so einfach” gekündigt werden, weil der Arbeitgeber hier weitere besondere Voraussetzungen erfüllen muss.

Takze se prezkusovat a dokazovat opravdu musi, wobei die Beweislast der Arbeitgeber trägt. 

Omlouvam se za zkopirovane texty, ale je z toho urcite zrejme, ze takova vypoved opravdu neni zadna jednoducha vec, jak tady naznacil Kleena.  A uz vubec se neda jen tak z niceho rict: hele, on je 9 mesicu nemocnej, tak ho vypovime. Vypoved z duvodu nemoci patri k jedne z nejslozitejsich vypoved ze vsech vypovedi...

Rozhodne nepodavat vypoved sam, nenechat se k tomu donutit ani vyprovokovat, a pokud ti ji daji, tak sup sup nejen na pracak, ale i k pravnikovi kvuli Abfindung. Obecne by melo vypovezenemu pracovnikovi nalezet za kazdy odpracovany rok polovina jeho Bruttoeinkommen - ve skutecnosti priznava soud mnohem vyssi castky :-) 

Vsechno co jsem napsal neznamena, ze vypoved kvuili nemoci neni mozna... mozna samozrejme je, ale neni to vubec jednoducha zalezitost. Doufam, ze to tak bylo pochopeno. 

Zdravi M.



« Poslední změna: Březen 01, 2018, 12:42:38 am od Markus P. » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #8 : Březen 01, 2018, 05:18:16 pm »

Ahoj Markus,

nevím odkud Tvé texty pocházejí, ale já jsem čerpal například odsud...
https://www.ra-wittig.de/ratgeber/ratgeber-arbeitsrecht/kuendigung/kuendigung-waehrend-einer-krankheit/
a tam to zní mnohem jednodušeji, žádné prognózy a jiné čáry:

I. Darf der Arbeitgeber dem Arbeitnehmer während der Krankheit kündigen?

Bei der Kündigung während einer Krankheit geht es um den Zeitpunkt der Kündigung, also um die Frage, ob einem Arbeitnehmer gekündigt werden kann, wenn er krank ist.

Dass eine Kündigung während der Krankheit unwirksam ist, ist ein hartnäckiger Irrtum. Das Gegenteil ist der Fall. Kündigungen dürfen auch ausgesprochen werden, während der Arbeitnehmer krank ist. Geht dem Arbeitnehmer das Kündigungsschreiben während er krank ist zu, ist die Kündigung deshalb noch nicht unwirksam.

Arbeitnehmern bringt es daher nichts in die Arbeitsunfähigkeit mithilfe einer Krankschreibung zu flüchten, um der Kündigung zu entgehen. Arbeitgeber hingegen brauchen vor einer Kündigung nicht deshalb zurückschrecken, weil der Arbeitnehmer krank ist. Die Krankschreibung des Arbeitnehmers wegen krankheitsbedingter Arbeitsunfähigkeit ist kein Kündigungshindernis.
...
Tak nevím, jestli mluvíme o něčem diametrálně odlišném, nebo jestli se od té doby tolik změnily zákony. Možná mluvíš o "personenbedingter Kündigung" - tam se to zdá být složitější
https://www.n-tv.de/ratgeber/Das-gilt-bei-Kuendigung-wegen-Krankheit-article19930534.html

ale pak je otázka, zda normální zaměstnavatel nezatížený odbory nemůže vypovědět prostě úplně normálně, bez udání tohoto problematického důvodu. Podle mne ano a je to pro něj mnohem jednodušší, než se zatěžovat hádáním o prognózy.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #9 : Březen 01, 2018, 08:00:59 pm »

Zdar Kleena, mrknul jsem zbezne na link, ktery jsi poslal ( https://www.ra-wittig.de/ratgeber/ratgeber-arbeitsrecht/kuendigung/kuendigung-waehrend-einer-krankheit)

Citace z linku:

in dem verhandelten Fall ging es um eine Anlagenfahrerin, die seit 2003 bei ihrem Arbeitgeber tätig war. Ab 2011 fehlte sie wiederholt für längere Zeit - zunächst wegen eines eingeklemmten Nervs im Ellenbogen, dann wegen eines Rückenleidens nach einem Treppensturz, schließlich wegen einer Scheidung und daraus folgenden psychischen Problemen. Insgesamt fiel sie von 2011 bis 2015 für 400 Tage aus.
Daraufhin kündigte ihr der Arbeitgeber, die Anlagenfahrerin zog vor Gericht - und gewann. Die Kriterien für eine sogenannte negative Gesundheitsprognose seien hier nicht erfüllt, urteilte das Gericht: Gewebe- oder Skelettverletzungen würden in der Regel heilen und seien damit keine Grundlage für eine solche Prognose. Und auch eine Lebenskrise nach einer Scheidung sei in den meisten Fällen vorübergehend. Damit war für das Gericht nicht bewiesen, dass die Arbeitnehmerin auch in Zukunft besonders krankheitsanfällig ist. (tolik citace z linku, ktery jsi poslal)

To je cast toho, o cem jsem psal... negativni prognoza (jako jeden z bodu, ktery musi byt pri Kündigung wegen Krankheit splnen) nebyla splnena a Arbeitnehmerin vyhrala proces.
400 dni je opravdu hodne, vyhodou bylo, ze nemarodila porad se stejnou diagnozou. Co se negativni prognozy tyce, musi byt tato soudem uznana za splnenou (vcetne dalsich zakonem stanovenych podminek). Zde v pripade, ktery jsi poslal, tato prognoza soudam uznana nebyla a proto take vyhrala soudni spor Arbeinehmerin. Nejdulezitejsi podminka k tomu je, ze to vypovezeny zamestnanec spor k soudu preda, ze jo...
A vubec se nejedna o otazku, jestli je firma zatizena odbory nebo ne. Samozrejme BR ve firme je vzdycky vyhodou, nebot ten ma takove zalezitosti jako prvni instance resit. Pokud BR ve firme neni, neznamena to, ze pro firmy KSchG neplati. Dulezite je, jestli firma podleha tzv. KSchG nebo ne. Podle Kleinbetriebsklausel podleha vyse zminenemu zakonu (KSchG = Bundesgesetz)  kazda firma s vice nez 10 zamestnanci (drive to bylo tusim 5).  
Dovoluji si tvrdit, ze pokud by firma opravdu dala Martenovi vypoved z duvodu nemoci a on by to dal k soudu, smetl by soud vypoved jednim smahem ze stolu a vubec by se dal o tom nebavil. Behem 5 let jen jedna jedina Krankschreibung a soucasne onemocneni plic trvajici 9 mesicu je vylecitelne (dokonce rakovina, ktera neni v poslednim stadiu) se povazuje za heilbar (immer noch). Takoveho zamestnance by soud urcite krankheitsanfällig neshledal.

Jinak mas pravdu: Vypoved z duvodu nemoci je jedna cast der personenbedingten Kündigung. Presna pravni definice ale v zakone chybi. Krankheitsbedinge Kündigung muze byt sozial gerechtigt jen v pripade, ze se prokaze, kdyz 1.) doslo k trvale neschopnosti vykonavat praci v ramci platne pracovni smlouvy a 2.) firma neodkaze zajistit jine vhodne misto v ramci firmy odpovidajici schopnostem pracovnika. A prokazat, ze doslo k trvale neschopnosti vykonavat praci neni prave jednoducha vec, zvlast, kdyz zamestnavatel ma pristup jen k informacim od MDK.

Ale myslim, ze Marten si udela obrazek sam (popripade se bude na spravnem miste informovat, jestli je vypoved z duvodu (ne behem!!) nemoci tak snadno proveditelna. Neni. Naopak.
Jo, a je rozdil Kündigung während oder wegen einer Krankheit.

FAZIT:

Kündigung wegen krankheitsbedingter Arbeitsunfähigkeit:
Grundsätzlich unterscheiden die Gerichte 4 Gruppen:
Häufige Arbeitsunfähigkeit, Dauerhafte Arbeitsunfähigkeit, Lang andauernde Arbeitsunfähigkeit, Krankheitsbedingte Leistungsmängel
K tomu musi byt splneny weitere Voraussetzungen, aby bylo mozno vyslovit vypoved z  duvodu nemoci (im Rahmen einer personenbedingten Kündigung, mezi ktere krankheitsbedingte Kündigung patri).

Mezi tyto Voraussetzungen patri:
negative Gesundheitsprognose, interessenbeeinträchtigung des Arbeitgebers, Interessenabwägung zwischen den Interessen des Arbeitgebers und des Arbeitnehmers.
Teprve pote, co jsou splneny vsechny tri podminky soucasne (!!!) , shledal by soud vyslovenou krankheitsbedingte Kündigung (i po zohledneni des Kündigungschutzgesetzes) social gerechtigt. Teprve pote je mozne (coz je malo zname) dat zamestnanci vypoved i behem doby trvani nemoci (während der Krankheit wegen der Krankheit).

A pokud nekdo uziva vysady eines besonderen Kündigungsschutzes, musi s vypovedi (jakoukoliv) souhlasit jeste Integrationsamt, ktery ten souhlas moc rad nedava :-)
Tuto vysadu maji vsichni od stanoveneho GDB 50 (Schwerbehinderung) anebo ti, kteri jsou einem schwerbehinderten Menschen gleichgestellt (o to je mozno pozadat od GDB 30).
O Gleichstellung je mozno pozadat trebe na pracaku, ktery ji naopa dava velmi rad - chrani tim vlastne sam sebe...

Toto tema je velmi obsahle a mohli bychom tady diskutovat mesice... Zakon nezakon - kdyz si firma usmysli, ze se nejakeho  zamestnance chce zbavit, vzdycky si cestu najde a o tyto cesty personaliste velmi dobre znaji :-(   Jo, takovej je zivot....

Jinak Arbeitsgerichte jsou dost socialniho mysleni: cetl jsem o pripadu, kdy postarsi Arbeitnehmer dostal betriebsbedingte Kündigung. On se nebal, soudne ji napadl a soud rozhodl v jeho prospech (Kündigung se nekona) s timto oduvodnenim: pracovnik nepatri mezi nejmladsi a jeho sance na pracovnim trhu nepatri tudiz k tem nejlepsim. A bohuzel se jednalo o betriebsbedingte Kündigung, proto Gericht rozhodl, ze firma, kdyz se chce v ramci uspor (jakychkoliv - treba nebylo in der Abteilung dostatek prace pro vsechny, nebot se firme zrovna nedarilo nejlip)  zbavit jedne pracovni sily,  musi kündigovat mladou pracovnici, ktera ma vesti sance na pracovnim trhu nez postarsi pan par let pred duchodem. Chudinka devce, to ji asi nepotesilo....
 
Kleena, ty sam jsi Arbeitnehmer?

Zdravi M.    
 
« Poslední změna: Březen 01, 2018, 09:29:22 pm od Markus P. » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #10 : Březen 01, 2018, 09:55:16 pm »

Zdar Kleena, mrknul jsem zbezne na link, ktery jsi poslal ( https://www.ra-wittig.de/ratgeber/ratgeber-arbeitsrecht/kuendigung/kuendigung-waehrend-einer-krankheit)

Citace z linku:
To je právě to...uvádíš, že cituješ link, ale cituješ pak jiný - https://www.n-tv.de/ratgeber/Das-gilt-bei-Kuendigung-wegen-Krankheit-article19930534.html

To se moc nikam nedopracujeme. Tazatel jasně mluví o výpovědi během nemoci. Ne kvůli. Zaměstnavatel většinou není pitomec, aby dával výpovědi z napadnutelného důvodu, když to může udělat jednodušeji.
A ty ochrany z důvodu stupně postižení...jak dlouho trvá to vyřídit a dá se to vůbec během akutní fáze nemoci, když vůbec není jasné, co je a co bude? Když tazatel dostane výpověď teď, bude do té doby 10x z firmy pryč.
Takže to jsou samá teoretická cvičení.

Faktem zůstává, že výpověď během pracovní neschopnosti sama o sobě nepřípustná není a když bude zaměstnavatel kurva, bude těžké se mu bránit. A když, tak jen pro odstupné, protože kdo by tam pak ještě chtěl dělat?

A jo - jsem zaměstnanec Úsměv
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #11 : Březen 01, 2018, 10:23:19 pm »

Jasan Kleena...

tazatel sice jasne mluvi o vypovedi v dobe nemoci, ale ne o duvodu vypovedi... a i tomu nejvetsimu "pitomci" je jasny, ze pokud dostane zamestnanec vypoved po 5 letech prace bez marodeni v okamziku, kdyz na delsi dobu onemocni, urcite to nebude proto, ze se snad choval blbe ke kolegum nebo k sefovi... (mimochodem vyrok zamestnavatele: "ze je s mou nemoci moc papirovani" je zcela jasna Aussage, co je Kündigungsgrund).

Neminim to tady dal rozebirat.  A uz vubec mi neni vlastni mit potrebu se citit jako "mistr" posledniho slova...
 

Zdravim

 
« Poslední změna: Březen 01, 2018, 10:53:17 pm od Markus P. » Zaznamenáno
Lenke



Karma: -19
Příspěvků: 909


« Odpověď #12 : Březen 03, 2018, 09:02:07 pm »

Lenke má vždy poslední slovo ...   ;-)


"že s mou nemocí je moc papírování"

To je jasná výmluva, tudíž se tě snaží nějak zbavit, ale, podle mého cítění, na to buď nemají vhodné zákonné páky nebo s tebou mají soucit, a snaží se tě přimět k výpovědi.

Ať tak jako tak, nic nepřijímej, nepodepisuj, a odmítej jim každou snahu tě propustit. Odmítej to písemně:

V dopisu ze dne ... jste mi napsali ... a ... .

Nesouhlasím s tím, a odmítám to.

V München, dne 21. 2. 2018

Mit fr. Gr.

Tukáček


Bez udání důvodů, bez znalostí zákonů prostě ty jejich snahy jenom odmítej. Důležité je, že to uděláš; zákony a důvody se dohledají později. Nejpozději u Arbeitsgericht.  ;-)  Toho se neboj, ten stojí skoro vždy na tvé straně.
« Poslední změna: Březen 04, 2018, 12:45:09 am od Lenke » Zaznamenáno
Lenke



Karma: -19
Příspěvků: 909


« Odpověď #13 : Březen 03, 2018, 09:03:39 pm »

( Smazal jsem - omylem dvojí příspěvek. )
« Poslední změna: Březen 04, 2018, 12:45:25 am od Lenke » Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Pravidla stránky | Kontakt | usa.krajane.cz © 2014
Stránky Čechů a Slováků v USA o životě, práci, studiu a cestování v USA.

odkazy